Účinky medvedieho cesnaku pre organizmus

Cesnak medvedí, tiež známy ako medvedí cesnak, je bylina s dlhou históriou liečebného využitia, najmä pri liečbe vysokého cholesterolu a hypertenzie. Keďže je tu „sezóna zberu“, povieme si o blahodarných účinkoch medvedieho cesnaku oveľa viac.

Liečivé vlastnosti medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak, ktorý je známy pre svoje krvočistiace vlastnosti. Stále je pomerne podceňovaná bylina, ale jej popularita naberá na sile. V medicínskej oblasti je dokonca považovaný za účinnejší, ako klasicky cesnak. Je plný antioxidačných, kardioprotektívnych, antimikrobiálnych a antifungálnych liečivých vlastností. 

Tieto vlastnosti medvedieho cesnaku partia medzi najviac preskúmané, preto s čistým svedomím môžeme napísať, že:

  • Zlepšuje kardiovaskulárny systém

Medvedí cesnak je zodpovedný za riedenie krvi a zvrátenie hypertenzie. Na druhej strane, preukázateľne znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, čím predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam.

  • Je účinný v boji proti infekciám

Vďaka svojmu silnému antimikrobiálnemu účinku pomáha medvedí cesnak bojovať proti infekciám spôsobeným baktériami, vírusmi a plesňami. Je vhodný aj na prevenciu a doliečenie napr. prechladnutia, chrípky a podobne.

Medvedí cesnak sa často používa aj pri jarnom detoxe, keďže vyplavuje toxíny z tela. Taktiež napomáha pri problémoch s trávením, ako je nadúvanie, tvorba žalúdočných štiav a podobne.

Bylina obsahuje dlhý zoznam prírodných látok ale tajomstvo sa skrýva vo vysokom obsahu zlúčenín síry, fenolov a steroidných glykozidov, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za silné antimikrobiálne a protiplesňové účinky.

Podľa niektorých štúdií má medvedí cesnak 20x vyššiu hodnotu adenozínu a 2x viac ajoénu ako je v klasickom cesnaku. Preložené do zrozumiteľnej reči – tieto zložky majú priamy vplyv na stabilizáciu krvného tlaku a hladiny škodlivého cholesterolu v krvi.

Môžeme označiť medvedí cesnak za superpotravinu? Podľa nás áno. Najvyššie hladiny adenozínu a ajoénu v rastlinnej ríši ho na to predurčujú. Navyše je chutný a dá sa spracovať na desiatky spôsobov. 

späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.