Vedeli ste, že čučoriedky sa označujú za superpotravinu? Sú sladké, výživné a mimoriadne populárne v našich končinách. Navyše ide o pôvodný druh ovocia, ktoré naši predkovia stáročia zbierali a zavárali aj na zimu. Prezradíme si ďalšie pozitívne vlastnosti tejto chutnej modrej bobuľky.

 

  1. Veľa živín ale málo kalórií

Čučoriedky patria medzi bobule s najvyššou nutričnou hodnotou. Jedna šálka (148 gramov) čučoriedok obsahuje:

  • Vláknina: 4 g
  • Vitamín C: 24% ODD
  • Vitamín K: 36% ODD
  • Mangán: 25 % ODD
  • Malé množstvá rôznych iných živín

Voda tvorí až 85% objemu. Celá šálka má ale iba 84 kalórií.

  1. Skvelý antioxidant

Antioxidanty chránia vaše telo pred voľnými radikálmi, ktoré stoja z starnutím buniek ale aj rakovine. Neprekvapí, že zo všetkých známych rastlín a plodov majú čučoriedky pravdepodobne najväčšie známe zastúpenie antioxidantov. Je vedecky podložené, že čučoriedky priamo stoja za zvýšením hladiny antioxidantov v krvi.

V jednej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 168 ľudí, pili počas jedného mesiaca každý deň zmes jablčnej a čučoriedkovej šťavy. Výsledky? Poškodenie DNA vplyvom voľných radikálov sa znížilo o 20%.

  1. Čučoriedky na srdce

Už vyššie spomenuté účinky na DNA a antioxidačné účinky pomáhajú samotnému srdcu. 50 gramová porcia čučoriedok každý deň znížila oxidáciu LDL cholesterolu o 27%.  Zároveň môžeme čučoriedkam pripísať zásluhy na nižšom krvnom tlaku. Vyššie spomínaných 50 g čučoriedok znížilo po mesiaci tlak o 4-6%.

  1. Modré bobuľky pre mozog

Šesťročná štúdia na viac ako 16 000 starších ľuďoch preukázala, že čučoriedky a jahody sú spojené s oneskorením duševného starnutia až o 2,5 roka!

  1. Cukor pod kontrolou

Čučoriedky neobsahujú také množstvo cukru ako iné ovocie. Zároveň ale ostáva sladké. Jedna šálka obsahuje len 15 g cukru, čo je porovnateľné s menším jablkom alebo veľkým pomarančom. Výskumy potvrdzujú, že antokyány v čučoriedkach majú priaznivé účinky na citlivosť na inzulín a metabolizmus glukózy.

Zásluhy majú čučoriedky aj pri zápaloch močových ciest, predovšetkým u žien.

 

Môžeme s pokojným svedomím povedať, že čučoriedka je superpotravina? Určite áno. Jej širokospektrálny záber na ľudské telo a rôzne problémy od srdca, cez mozog z nej robia povinné ovocie v každej domácnosti. Ak je možnosť, preferujte divoké čučoriedky pred záhradnými, pretože majú viac antioxidantov.

späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.