Vedeli ste, že čučoriedky sa označujú za superpotravinu? Sú sladké, výživné a mimoriadne populárne v našich končinách. Navyše ide o pôvodný druh ovocia, ktoré naši predkovia stáročia zbierali a zavárali aj na zimu. Prezradíme si ďalšie pozitívne vlastnosti tejto chutnej modrej bobuľky.
- Veľa živín ale málo kalórií
Čučoriedky patria medzi bobule s najvyššou nutričnou hodnotou. Jedna šálka (148 gramov) čučoriedok obsahuje:
- Vláknina: 4 g
- Vitamín C: 24% ODD
- Vitamín K: 36% ODD
- Mangán: 25 % ODD
- Malé množstvá rôznych iných živín
Voda tvorí až 85% objemu. Celá šálka má ale iba 84 kalórií.
- Skvelý antioxidant
Antioxidanty chránia vaše telo pred voľnými radikálmi, ktoré stoja z starnutím buniek ale aj rakovine. Neprekvapí, že zo všetkých známych rastlín a plodov majú čučoriedky pravdepodobne najväčšie známe zastúpenie antioxidantov. Je vedecky podložené, že čučoriedky priamo stoja za zvýšením hladiny antioxidantov v krvi.
V jednej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 168 ľudí, pili počas jedného mesiaca každý deň zmes jablčnej a čučoriedkovej šťavy. Výsledky? Poškodenie DNA vplyvom voľných radikálov sa znížilo o 20%.
- Čučoriedky na srdce
Už vyššie spomenuté účinky na DNA a antioxidačné účinky pomáhajú samotnému srdcu. 50 gramová porcia čučoriedok každý deň znížila oxidáciu LDL cholesterolu o 27%. Zároveň môžeme čučoriedkam pripísať zásluhy na nižšom krvnom tlaku. Vyššie spomínaných 50 g čučoriedok znížilo po mesiaci tlak o 4-6%.
- Modré bobuľky pre mozog
Šesťročná štúdia na viac ako 16 000 starších ľuďoch preukázala, že čučoriedky a jahody sú spojené s oneskorením duševného starnutia až o 2,5 roka!
- Cukor pod kontrolou
Čučoriedky neobsahujú také množstvo cukru ako iné ovocie. Zároveň ale ostáva sladké. Jedna šálka obsahuje len 15 g cukru, čo je porovnateľné s menším jablkom alebo veľkým pomarančom. Výskumy potvrdzujú, že antokyány v čučoriedkach majú priaznivé účinky na citlivosť na inzulín a metabolizmus glukózy.
Zásluhy majú čučoriedky aj pri zápaloch močových ciest, predovšetkým u žien.