Smoothies sú vhodné aj počas chudnutia

Raňajky sú dôležitou časťou dňa a nie je dobré ich vynechať. Dajte si smoothie – nápoj plný prospešných látok, ktorý Vás doslova „nakopne“. Smoothie sú vhodným jedlom aj počas chudnutia.

Raňajky sú najdôležitejšou časťou dňa a nie je dobré ich vynechať. Ak neraňajkujete, pretože ráno nestíhate alebo nemáte chuť, riešením pre vás môže byť čím ďalej populárnejšie smoothie. Nápoju, ktorý Vás pre vysoký obsah prospešných látok doslova „nakopne“ a po ktorom Vám nebude ťažko, by len málokto odolal.

Smoothie – čo to vlastne je?

Základom je anglický výraz „smooth“, čo v preklade znamená hladký, krémový. Pre predstavu možno jednoducho povedať, že niektoré smoothies môžu vyzerať ako koktejl hustej konzistencie. Vyrábajú sa z akéhokoľvek ovocia či zeleniny. Doplnené môžu byť o ovsené vločky, semienka a oriešky. Okrem toho možno tiež do nápoja pridať drvený ľad, jogurt aj škoricu. Ak potrebujete dosladiť, ideálne použite zas ovocie ako banán, pokiaľ to nestačí tak stéviu, agáve, med, trstinový cukor… Variantov je nespočetné množstvo, záleží na chuti a dostupnosti surovín v danom ročnom období, ani tu sa medze fantázii nekladú.

Správnou kombináciou surovín môže byť smoothie vhodnou alternatívou pre vegánov, diabetikov, ľudí snažiacich sa chudnúť alebo pre ľudí alergických na mlieko a lepok. Pri chudnutí vyberajte smoothies zložené hlavne zo zeleniny, dobrou voľbou je listová zelenina.

smoothies chudnutie

Smothie má veľký podiel:

  • vitamínov
  • vlákniny
  • mineálnych látok
  • antioxidantov
  • enzýmov

Smoothie neobsahuje:

  • siričitany
  • umelé sladidlá
  • farbivá
  • chemické konzervanty

Hoďte chute do mixéra

Namiešať si doma nápoj plný energie vrátane prospešných látok nie je náročné na čas. Nebojte sa experimentovať. Až na niektoré výnimky by sa zelenina nemala s ovocím miešať. Jablko si nerozumie s množstvom zeleniny, okrem napríklad repy a mrkvy, tú naopak možno kombinovať s mnohými druhmi ovocia. Samostatnou kapitolou je melón, ten botanicky patrí pod zeleninu, avšak z hľadiska trávenia je to taký „vlk samotár“ – to znamená, že sa neznesie s ničím a najlepšie je konzumovať ho samostatne. Naproti tomu listová zelenina si náramne rozumie ako s ovocím, tak zeleninou. Hlavným pravidlom pre miešanie ovocia je miešať kyslé s kyslým alebo polosladkým a naopak – sladké so sladkým či polosladkým. Nevhodné je teda miešať kyslé ovocie so sladkým. Dôvodom je, že kyselina z kyslého ovocia spomaľuje trávenie cukornatých látok, ktoré potom v črevách kvasia. Zeleninu nie je vhodné miešať s plodmi, ako sú paradajky a uhorky, skrátka všetko, čo má v dužine semienka.

Inšpirácia kombinácií surovín, ktoré sú vhodné na výrobu smoothie

Čo sa s čím hodí? Pospájajte bodky rovnakej farby a vytvorte tak ideálnu kombináciu smoothie.

ovocie vhodné do smoothies
späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.