Slepačie vajcia ako superpotravina v našom jedálničku

V priebehu posledných rokov bola verejnosť často varovaná pred nadmernou spotrebou vajec v dôsledku vysokého obsahu cholesterolu v nich, s čím je spojený možný vznik srdcovocievnych ochorení. Niektoré výskumy naznačujú rozdiely medzi nasýtenými mastnými kyselinami, trans mastnými kyselinami a cholesterolom obsiahnutým vo vajciach.

V roku 2013 bol v časopise The American Journal of clinical nutrition publikovaný článok, v ktorom sa autori zamerali na zozbieranie údajov zo štúdii o vplyve vajec na srdcovocievne ochorenia. Z ich analýzy vedeckých štúdii vyplynulo, že spotreba vajec nie je spojená s rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Bolo však zistené, že spotreba vajec môže mať súvis so vznikom kardiovaskulárnych ochorení u pacientov s diabetom.

slepačie vajce ako superpotravina

Prospešné látky vo vajciach

Slepačie vajcia sú dnes najčastejšie konzumovaným druhom vajec medzi ľuďmi. Sú dobrým zdrojom živín ako sú bielkoviny, vitamíny B2, B6, B12, D, E,K, minerály a tuky (lipidy). Významná časť lipidov je skupina nenasýtených fosfolipidov (tzv. zdravé tuky), ktoré pôsobia ochranne na srdcovocievny systém a prispievajú k zníženiu hladiny cholesterolu a krvného tlaku. Ďalšou súčasťou je látka cystatin, ktorý má široké spektrum biologických funkcií, napríklad schopnosť podporovať rast buniek, tlmiť zápalové procesy a má antibakteriálne a antivírusové schopnosti. Ďalšia látka obsiahnutá najmä vo vaječnom bielku, ktorá pomáha v boji proti baktériám, je lyzozým. Používa sa v medicíne ako pomôcka pri antibiotickej liečbe či ako analgetikum (liek proti bolesti) v priebehu infekcie. Medzi zložky obsiahnuté vo vaječnom žĺtku patrí aj imunoglobulín Y. Jeho použitie ponúka možnosť nahradiť chemoterapeutické činidlá v liečbe bakteriálnych infekcií tráviaceho systému. Vajcia sú taktiež bohatým zdrojom retinolu, ktorého nedostatok v organizme spôsobuje ochorenia očí.

Výživové hodnoty

Štandardne veľké slepačie vajce váži asi 60 gramov z toho 11 % predstavuje škrupinka, 58% bielok a 31% žĺtok. Bielok pozostáva prevažne z vody (88%) a bielkoviny (9%), zatiaľ čo žĺtok pozostáva z vody (51%), tuku (31%) a bielkoviny (16%). Výživové hodnoty štandardného vajíčka ponúkam v prehľadnej tabuľke:

Celé vajce (v 100 g) Vaječný bielok (v 100 g) Vaječný žĺtok (v 100 g)
Voda (g) 75,1 88,3 51
Bielkovina (g) 12,5 9 16,1
Tuk (g) 11,2 Stopy 30,5
Vitamín A (µg) 190 0 4,9
Vitamín D (µg) 1,8 0 4,9
Ekvivalenty niacínu (mg)a 3,8 2,7 4,8
Vitamín B12 (µg) 2,5 0,1 6,9
Folát (µg) 50 13 130
Selén (µg) 11 6 20
Zinok (mg) 1,3 0,1 3,1
Jód (µg) 53 3 140
Horčík (mg) 12 11 15

Zdroj: Food Standards Agency (2002). McCance and Widdowsons’s The Composition of Foods, 6th summary edition. Cambridge: Royal Society of Chemistry.

Tri a viac vajec týždenne

Analýzy vo Veľkej Británii priniesli záver, že dospelí, ktorí jedávali tri a viac vajec za týždeň, mali významne vyšší príjem vitamínov B12, A, D a niacínu (vitamín B3), jódu, zinku a horčíka v porovnaní s tými, ktorí vajcia nekonzumovali. Potrebné je zdôrazniť aj vysoký obsah vitamínu D vo vajciach, pretože poznáme len málo potravinových zdrojov tohto vitamínu.

Kvalita vajec

Predmetom sporov zostáva otázka kvality vajec. Supermarketové vajíčka z veľkochovov, o ktorých kvalite chovu sliepok sa už popísalo mnoho, zrejme nepotešia žiadneho odborníka na výživu či gurmána, no je náročné hodnotiť dôveryhodnosť údajov. Aj ja sa prikláňam k názoru, že najlepšie vajíčka produkujú nosnice z menších lokálnych fariem, ktorých je na Slovensku veľa, či prípadne vlastné sliepky na dvore. Rozdiel je taktiež v krmive, ktorým sú sliepky kŕmené, či sa jedná o priemyselné zmesky, kŕmenie pšenicou či šrotom, či sú dokrmované zvyškami z kuchyne, či farmár používa vitamíny pre hydinu. Priemyselné zmesky obsahujú zvyčajne geneticky modifikované organizmy, najmä sóju. Nie každému také vajíčka chutia. Naozaj si pre to myslím že, prirodzene kŕmená sliepka a jej vajíčka sú na nezaplatanie a vajce sa jednoznačne radí medzi superpotraviny v našom jedálničku.​

Tip Sveta zdravia: Viete, aké vajcia kupujete v obchode?

Na každom vajci, ktoré si zakúpite, vidíte číselný kód. Práve prvé číslo (0 – 3) je veľmi dôležité, ak nás zaujíma metóda chovu, ktorá, ako je spomenuté vyššie, má vplyv na kvalitu vajec.

0 vajcia sliepok z ekologického chovu (BIO)
1 vajcia sliepok z voľného výbehu
2 vajcia sliepok z podstielkového chovu
3 vajcia sliepok z klietkového chovu
späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.