Škrob, ako úhlavný nepriateľ

„Viete si predstaviť deň, kedy by ste sa k pečivu, či zemiakom a ryži vôbec nedostali? Pre bežného „smrteľníka“ nepredstaviteľné, a pre ľudí, ktorí redukujú hmotnosť občas nočná mora….ďalší deň znova bez.“

ucinky skrobu na organizmus

Čo to ten škrob vlastne je?

Škrob patrí medzi polysacharidy /zložitejšie cukry/. Stavebnou jednotkou polysacharidov je glukóza. Je to látka, ktorá sa vytvára v rastlinách /v hľuzách zemiakov, v kukurici, v semenách pšenice a pod./ Škrob poznáme skôr ako bielu práškovú formu – múku. Tým, že je škrob, glukóza na n-tú, je bohatým zdrojom energie.

Prečo musí byť súčasťou jedálnička

Vločky, zemiaky a ryža patria tiež medzi sacharidové pokrmy- toto si častokrát neuvedomíme, že mať deň bez chleba, ale vzápätí si dať dukátové buchtičky z bielej múky a s „trasúcim“ sa krémom /mimochodom tiež len z múky/- nie je najsprávnejšie nutričné riešenie.

Každý tanier má svoje zákonitosti. A škroby sú neodmysliteľnou súčasťou taniera. Sú na tanieri aj vtedy, keď si pečivo, či zemiak nedáme. Nezbavíme sa ich, len je potrebné vedieť, ako s nimi naložiť a ako ich dosadiť do jedálnička tak, aby ich telo hospodárnejšie využilo.

Žijeme v zlom presvedčení /nie je cukor, ako cukor/

„Pečivo nekonzumujem už pol roka, zato ovocie si dám aj 3x denne. Olovrant predstavuje bábovka a večer k televíznej obrazovke ryžový chlebík.“ Podobné frázy sú realitou hlavne u ľudí, ktorí sa snažia dostať svoju hmotnosť pod kontrolu. Komplexnejší a pre telo, aj keď len v malom, ale primeranejšom objeme, cukor, nahradia jednoduchým, ktorý nám „rozvíri“ hladinu cukru v krvi tak, že sa stáva nestabilná. Jednoducho povedané – kaloricky to jednoduchým cukrom „prešvihneme“ skôr, ako keby sme si dali škrob v primeranom množstve. Ovplyvnené je to najmä rýchlosťou vstrebávania jednoduchých a zložitejších cukrov.

škrob

Ako ich správne využiť

Využitie škrobov je ovplyvnené:

  • akým spôsobom je daná škrobová potravina upravená
  • zložkou jedla, ktorú s ňou prijmeme
  • v akej forme sú škroby v jedle obsiahnuté

Bielkovina a vláknina má priaznivý vplyv na lepšie využitie sacharidov v tele. Už dávno vieme, že prílišné rozváranie jedla nemá prospešný vplyv na telo.

Rada na záver

Telo je potrebné rešpektovať a bez zdroja energie to jednoducho nejde. Je nutné neobchádzať tento zdroj, ale vedieť si ho vybrať a vhodne pripraviť.

Pokiaľ telu zabezpečíte vhodný zdroj komplexných sacharidov, tak vás nikdy nedonúti siahnuť po nevhodných jednoduchých cukroch. Polysacharidy predstavujú veľkú časť denného taniera, preto by sme si ho nemali dovoliť vystrihnúť bez dôsledkov.

späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.