Imunitný systém

Čo je imunitný systém? Podpora imunitného systému, potraviny pre podporu imunity, vitamíny a minerály, ktoré podporujú obranyschopnosť?

ako podporit imunitny system

Čo je imunitný systém?

Imunitný systém tvorí súbor buniek a orgánov, ktoré spolupracujú na obrane organizmu proti cudzorodým zárodkom.

Orgány imunity sa nachádzajú v celom tele a spolu s nervovým, srdcovým, pohybovým a tráviacim systémom zaisťujú harmonickú činnosť organizmu ako celku. Imunitný systém dokáže tiež v začiatku rozpoznať a odstrániť nádorové bunky a zapojiť reparačné mechanizmy. Základom jej funkcie je zložitá a dynamická komunikačná sieť. Keď sa imunitné bunky stretnú s cudzou látkou, začnú produkovať chemické látky.

Ak imunita zlyhá alebo je oslabená, môžeme ochorieť – časté prechladnutia, chrípka, alergia, zápal kĺbov (artritída), ale aj rakovina.

Podpora imunitného systému

 • konzumácia ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín
 • pravidelné cvičenie
 • vylúčiť alkohol
 • udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti
 • dostatok spánku
 • redukcia stresu
 • udržiavať zdravý mikrobióm čreva

Potraviny pre podporu imunity

Váš imunitný systém dokážete podporiť príjmom vhodných živín, ktoré zlepšia schopnosť organizmus bojovať so škodlivými mikróbmi.

 1. Čučoriedky – v čučoriedkach sa nachádza dôležitý flavonoid antocyanín, ktorý sa vyznačuje antioxidačnými vlastnosťami a významom pre imunitný systém.
 2. Citrusy – citrón, limetka, pomaranč, mandarinka alebo grapefruit. Skoro všetky citrusové plody sú bohaté na vitamín C, čo je dôvodom, prečo sú známym bojovníkom proti prechladnutiu.
 3. Zázvor (ďumbier) – má protizápalové účinky, čo znamená, že je nápomocný pri bolesti hrdla alebo iných zápalových ochoreniach. Okrem protizápalových účinkov má antioxidačné vlastosti a môže znižovať chronickú bolesť, prípadne hladinu cholesterolu.
 4. Kurkuma – korenie žltej farby je vďaka obsahu kurkumínu prospešné v podpore imunity. Je potrebné vždy doplniť aj čierne korenie, aby sa aktivovala.
 5. Červená paprika – vyznačuje sa vysokým obsahom vitamínu C a beta-karoténu.
 6. Mandle – dôležitým vitamínom pre zdravý imunitný systém nie je iba vitamín C, ale aj vitamín E. Jeho skvelým zdrojom sú mandle, ktoré okrem iného obsahujú aj zdravé tuky.
 7. Ryby – mastné ryby, ako napríklad tuniak, losos alebo sardinky, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ich konzumácia má pre človeka mnoho výhod a jednou z nich sú ich protizápalové účinky.
 8. Hydina – kuracia polievka počas choroby nie je iba teplá voda do žalúdka. Ochraňuje a znižuje príznaky prechladnutia. Kuracie a morčacie mäso má vysoký obsah vitamínu B6, ktorý sa podieľa na viacerých procesoch v ľudskom tele, napríklad pri tvorbe červených krviniek. Okrem toho, kurací vývar je zdrojom chondroitínu, želatíny a ďalších živín prospešných pre tráviaci trakt a imunitu človeka.

Jedným z dôležitých predpokladov pre silnú imunitu je zdravá mikrobióta v tráviacom trakte.

Vitamíny a minerály, ktoré podporujú obranyschopnosť

Vitamín C – zrejme najznámejší vitamín na podporu imunity, ktorý organizmus potrebuje aj pre tvorbu neurotransmiterov a kolagénu. Okrem toho, že sa nachádza v ovocí a zelenine, je dostupný aj vo forme výživových doplnkov v tabletách, šumivých tabletách alebo prášku.

Vitamín A – má antioxidačné vlastnosti, nachádza sa v zelenine bohatej na karotenoidy, napríklad na beta karotén. Organizmus ich premení na vitamín A, a použije v ochrane pred infekciami, pre správne fungovanie očí a iných orgánov.

Vitamín D – nachádza sa v mastných rybách, ako losos alebo tuniak, vitamín D vieme tiež získať zo slnka, prípadne suplementov. Okrem podpory imunity je tiež potrebný pre vstrebávanie vápnika a rast kostí.

Vitamín E – je antioxidant, ktorý chráni bunky pred ich poškodením a pomáha telu bojovať s infekciami. Vitamín E nájdete napríklad v mandliach, arašidoch alebo slnečnicových semienkach.

Vitamín B6 – je potrebný v mnohých biochemických reakciách a je dôležitý aj pre podporu imunity. Pyridoxín, ktorý je iným názvom pre vitamín B6, nájdete v strave, ale aj vo forme suplementu ako samostatný vitamín, prípadne ako časť B-komplexu.

Vitamín B9 (kyselina listová) – jeden z dôležitých vitamínov typu B, ktorý je užitočný pri tvorbe DNA a tvorbe červených krviniek. Nachádza sa v hrášku, strukovinách a listovej zelenine.

Železo – minerál, ktorý pomáha doručovať kyslík do buniek a pri tvorbe niektorých hormónov. Železo sa nachádza napríklad v mäse, ale doplniť ho môžete aj vo forme doplnku.

Zinok – minerál dôležitý pre zdravý rast, imunitný systém alebo hojenie rán. Zinok nájdete v hydine, cíceri alebo jogurte.

Selén – dôležitý pre obranu pred oxidačným stresom alebo pre zdravú štítnu žľazu. Nájdete ho v brokolici, cesnaku alebo jačmeni.

Protizápalové účinky majú aj zázvor a kurkuma.

späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.