8 dôležitých funkcií bielkovín vo vašom tele

Sú skutočne proteíny tak dôležité pre fungovanie ľudského tela a metabolizmu? O jeho význame môže napovedať aj pôvod slova, ktorý pochádza z gréckeho „proteos“ , čo znamená „primárny“ alebo „prvé miesto“.

Proteíny sa skladajú z aminokyselín, ktoré sa spájajú a vytvárajú dlhé reťazce. Proteín je tak poskladaný z reťazca guličiek, pričom každá gulička obsahuje aminokyselinu.

20 aminokyselín, ktoré existujú postačuje na tvorbu tisícov rôznych bielkovín. Ich význam je pre telo nenahraditeľný a prezradíme prečo.

  • Biochemické reakcie

Enzýmy sú bielkoviny, ktoré napomáhajú tisíckam biochemických reakcií, ktoré prebiehajú v ľudských bunkách. Enzýmy môžu fungovať aj mimo bunky, ako sú napríklad tráviace enzýmy. Od práce enzýmov závisí napr. trávenie, zrážanlivosť krvi, či práca svalov.

  • Rast a zdravý vývoj

Proteíny majú nezastupiteľné miesto pre rast a správny vývoj tkanív. Za normálnych okolností vaše telo rozkladá rovnaké množstvo bielkovín, aké používa na stavbu a opravu tkanív. Starší ľudia, športovci, ľudia po úrazoch potrebujú zvýšený príjem bielkovín.

  • „Spojka“ vášho tela

Niektoré proteíny sú hormóny, ktoré majú v tele za úlohu zabezpečiť komunikáciu medzi bunkami, ale aj samotnými orgánmi. Ak telo trpí nedostatkom proteínov, prejaví sa to aj na úrovni tkanív a orgánov.

  • Pevnosť a flexibilita

Čo pod týmto môžeme myslieť? Asi viac vám napovie, ak spomenieme kolagén, elastín a keratín, ktoré tiež radíme medzi proteíny. Elastín je niekoľko stokrát pružnejší ako kolagén. Nájdeme ho napr. v pľúcach, či tepnách. Keratín je súčasťou vlasov, či nechtov. Kolagén je pre zmenu najrozšírenejší proteín vo vašom tele.

  • Udržuje správnu hladinu pH

Proteín hrá podstatnú úlohu pri regulácii koncentrácií kyselín a zásad v krvi a iných telesných tekutinách. Konštantné pH je nevyhnutné, pretože aj malá zmena pH môže byť škodlivá alebo potenciálne smrteľná.

  • Správa tekutín

Bielkoviny, konkrétne albumín a globulín, pomáhajú udržiavať rovnováhu tekutín v tele tým, že vylučujú a zadržiavajú vodu.

  • Podpora imunity

Proteínom v tele môžeme vďačiť aj za tvorbu protilátok v boji proti infekciám. Protilátky sú proteíny vo vašej krvi, ktoré pomáhajú chrániť vaše telo pred škodlivými útočníkmi, ako sú baktérie a vírusy.

  • Dodáva telu energiu

Proteín obsahuje štyri kalórie na gram, teda rovnaké množstvo energie, aké poskytujú sacharidy. Tuky dodávajú najviac energie, deväť kalórií na gram. Avšak posledná vec, ktorú chce vaše telo použiť na energiu, sú bielkoviny, pretože táto cenná živina je široko používaná v celom tele.

Dostatočný príjem bielkovín pre vaše telo je nevyhnutný pre správne fungovanie tela, od buniek, cez svaly, až po správne fungovanie žliaz, či imunitného systému.

Proteíny pre vaše telo nájdete aj v týchto potravinách

funkcie bielkovín v tele
späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.