6 vecí, ktoré sa dejú s telom, keď má málo vody

V horúčavách akosi povedome pijeme viac vody. Ale pitný režim je dôležitý v každom ročnom období a keď nepijete dostatočne, zdravotné problémy, zlá nálada i horšia myseľ a nakoniec aj vrásky sa čoskoro objavia.

vplyv nedostatku vody na organizmus
  1. Ak nepijete počas dňa dosť vody, máte väčšiu pravdepodobnosť, že sa čoskoro objavia zdravotné problémy. Vyšší príjem vody bol spojený so zníženou šancou dostať obličkové kamene, rakovinu močového či hrubého čreva a infarktu.
  2. Bez dostatočného prísunu vody metabolizmus pracuje na nižšie obrátky. Vo svojej knihe The Secret Water, doktor Howard Murad uvádza, že bazálny metabolizmus človeka (spálené kalórie v pokoji), pracuje rýchlejšie a efektívnejšie, keď je organizmus dostatočne hydratovaný.
  3. Málo vody znamená aj ťažšie myslieť a potrebovať viac času na dokončenie úloh. Na Inštitúte psychiatrie na King College London v roku 2011, vedci zistili, že mozog dehydratovaných tínedžerov sa scvrkol, a keď ich požiadali, aby hrali hry, v ktorých sa vyžadovalo riešenie, síce hrali rovnako dobre ako tí, ktorí pili dosť, ale na riešenie ich mozog potreboval viac času. Dobrou správou je, že pitná voda obnoví mozog do jeho normálnej veľkosti.
  4. Počas dostatočnej hydratácie môžete jesť viac. Štúdia z roku 2010 na 45 dospelých v Inštitúte pre verejné zdravie potvrdila, že tí, ktorí vypili pohár vody pred každým jedlom, spotrebovali o 75 – 90 menej kalórií počas jedla.
  5. Ak nepijete dosť vody, budete mať viac vrások. Dr. Murad zistil, že ak je v tele vody dosť, tá vypĺňa jemné linky i vrásky a taktiež oživuje matnú pleť.
  6. Málo vody = zlá nálada. V roku 2008 odborníci z Tuftskej univerzity rozdelili dobrovoľníkov do dvoch skupín a podrobili ich v rozpätí 60 – 75 minút aeróbnemu cvičeniu vo vysokom tempe. Dehydratovaná skupina hlásila pocity: veľkej únavy, zmätenosti, spupnosti, depresie a napätia.
späť na články

Rezervujte si konzultáciu

Vyplňte tento rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí telefonicky a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie. Návšteva trvá 45–60 minút.

POZN.: Pre objednanie musíte vyplniť svoje telefónne číslo, aby sme vás mohli kontaktovať a dohodnúť si termín. Vaše telefónne číslo bude použité iba za týmto účelom a nebude poskytnuté žiadnej tretej strane.